בניאס מסוף המרד הדרוזי עד הפלישה האוסטרלית

עם הקמת קיבוץ דן וקיבוץ דפנה התבדו החששות להתנכלות מצד השכנים תושבי בניאס והסביבה. במרוצת הזמן אף התהדקו הקשרים בין הישוב היהודי לתושבי בניאס והכפרים, אשר ביקרו אצל הרופא במרפאת הקיבוץ ואפילו תיירים ערבים הגיעו כדי לראות במו עיניהם את צורת ההתישבות החדשה הנקראת קיבוץ. יחסי שכנות טובה התנהלו עד פרוץ מלחמת העולם השניה.

ב1941 , הגיעו הנאצים עד שערי מצרים וסוריה שהיו בשליטת ממשלת וישי, ואיפשרו לוורמאכט להפיץ תעמולה אנטי יהודית אנטישמית באזור.  במציאות מתוחה זו, עולה שוב בניאס לכותרות בעקבות הבסיסים הגרמנים והצרפתיים שהוצבו בה. הולכים ומתרבים החיילים והקצינים הצרפתים (המתנגדים לממשלת וישי) העורקים משורות הצבא עוברים את הגבול ופונים לעבר קיבוץ דן, שהיה הנקודה הישראלית הקרובה ביותר לגבול. משם מפנים אותם הבריטים ליחידות "צרפת החופשית" המצויות בארץ.

גם תושבי בניאס אינם אדישים למתרחש ויש מהם המחכים לרגע בו יוכלו לשים ידם באין מפריע על נכסיהם של השכנים היהודים מעבר לגבול. הם וחבריהם מהכפר מוגור מעלים את עדריהם על השדות המעובדים של הישובים היהודים ואינם חוששים מפני השומרים הבאים לגרשם.  הם מכנים את היטלר "אבו עלי" (כינוי חיבה ערבי לצורר הגרמני).

בהתאם להסכם שבין רשויות הבטחון של הישוב היהודי והצבא הבריטי, הופך קיבוץ דן, כישוב הקרוב ביותר לגבול, לבסיס ההערכות הצבאית כנגד האויב הנמצא מעבר לגבול. מ דן ודפנה יוצאים פטרולים מעורבים של חיילים אוסטרלים ביחד עם פלמחניקים וחברי קיבוץ דן (כמורי דרך) לסיורים מקדימים לקראת התקיפה. ביום הפלישה האוסטרלית, 8 ליוני 1941 – אותם פטרולים משותפים מנתקים גם את אמצעי הקשר שהיו בידי הצבא הצרפתי ומשתלטים על הגשרים המוליכים אל הכפר. בשלב הבא, סוללים האוסטרלים דרך המקשרת בין דן לכביש המוליך אל בניאס.

ברשומות שנמצאו מאותה תקופה נכתב מפי הרועים והפלחים מבניאס והסביבה כך: "אבו עלי כבר נמצא בשערי מצרים, שדותיכם, בתיכם ונשותיכם כבר חולקו בינינו". לכן לא מפתיעה תדהמתם של תושבי בניאס כאשר חיל החלוץ של הצבא האוסטרלי פרץ בוקר בהיר אחד לכפרם וחיסל את היחידות הצרפתיות החונות בכפר ובסביבתו. ואז המשיך הלאה לעבר מטרות בקוניטרה ודמשק. הרועים והפלחים בבניאס התבוננו בחיילי הצבא האוסטרלי הפורץ לכפרם המומים וחסרי אונים.

החזית התרחקה מהסביבה הקרובה ועברה לעומק סוריה.  חברי הקיבוצים והישובים בסביבה צעדו על "הדרך האוסטרלית" כשמטרתם ביקור בבניאס הכבושה.

סגור לתגובות.